Odszkodowanie za wypadek w Belgii

Odszkodowanie dla obcokrajowca we Francji

Odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek we Francji

 

Wiele w naszym kraju mówi się o naszych rodakach, którzy wyjeżdżają „za chlebem” poza granice kraju. Nie mogąc znaleźć satysfakcjonującej pracy na miejscu są niejako zmuszeni szukać jej w innych krajach. I w większości przypadków znajdują. Odrębną kwestią jest jednak to w jakich warunkach są zmuszeni pracować. Ale czy kiedyś zastanawialiśmy się jak to wygląda w przypadku cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do naszego kraju? Wiele osób pewnie się zdziwi ale rzeczywiście jest tak, że część ludzi wyjeżdża z Polski do Anglii czy Irlandii w poszukiwaniu zarobku a na ich miejsce przyjeżdżają do Polski pracownicy zza naszej wschodniej granicy. Warunki pracy jakie dla nas są nie do przyjęcia dla nich są jak najbardziej do zaakceptowania.

Analogicznie ma się sytuacja w przypadku Polaków, którzy wyjeżdżają zagranicę. Oni także podejmują się pracy, której nie przyjmie rodowity Niemiec czy też Anglik. Warto zatem zadać sobie pytanie jakie warunki pracy możemy zaproponować przybyszom z Ukrainy czy też Białorusi. I już po krótkiej analizie dochodzimy do wniosku, że nienajlepsze. Tak naprawdę większość osób, które przyjeżdżają do nas z innych krajów w poszukiwaniu pracy musi ją wykonywać nielegalnie. Oznacza to, że nie mają oni najmniejszych szans na otrzymanie umowy o pracę. A co za tym idzie nie będą w stanie starać się na przykład o odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek w Polsce w razie gdyby przydarzyło im się coś złego. Podobnie ma się sytuacja z naszymi rodakami, którzy wyjeżdżają na Zachód. Oni też pracują zazwyczaj bez umowy. Ale, tak naprawdę, Polska oferuje cudzoziemcom jeszcze gorsze warunki. Pytanie tylko dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź w tej kwestii jest banalnie prosta. Skoro pracodawca ma mniej pieniędzy to też jego możliwości jeżeli chodzi o wynagradzanie pracowników są mniejsze. Ale to nie wszystko. Otóż pracodawcy bardzo często wykorzystują fakt, że przychodzą do nich osoby, które przyjechały z biednego kraju i przede wszystkim nie znają języka. To jest właśnie wykorzystywane do zatrudniania „na czarno”. Tak naprawdę cudzoziemiec nie będzie zastanawiał się nad tym, że pracuje bez umowy i nawet nie przysługuje mu odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek w Polsce. Będzie zwyczajnie w świecie cieszył się z faktu, że ma pracę i że zarabia większe pieniądze niż w swojej ojczyźnie. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ analogiczna sytuacja ma miejsce w przypadku naszych rodaków. Oni także, pracując w Niemczech, nie przejmują się tym, że nie mogą liczyć na odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek w Polsce. Dla nich największą korzyścią jest fakt, że zarabiają więcej pieniędzy niż w ojczyźnie. I dzięki temu mogą odłożyć trochę gotówki na przyszłość. Niestety w takich realiach bardzo mało osób myśli o konsekwencjach tego postępowania. Oczywiście pracodawca nie musi przejmować się tą kwestią.

On zatrudnia, chociaż na czarno, płaci pieniądze i więcej go nie interesuje. Nawet fakt, że jest to działanie niezgodne z prawem nie jest w tym przypadku odstraszające. Należy pamiętać, że winę w tej sytuacji ponoszą obie strony. I to właśnie wykorzystuje pracodawca. Zdaje on sobie sprawę, że pracowników będzie można bardzo łatwo zastraszyć właśnie odpowiedzialnością karną. Dlatego też pracownicy nie będą zgłaszać żadnych obiekcji ani, w przypadku nieszczęścia, donosić na pracodawcę. Oczywiście później, gdy okaże się, że nie przysługuje im odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek w Polsce, będą chcieli naprawić ten błąd i poskarżyć się na tego, kto ich zatrudniał. Będzie to jednak zbyt późno. Nikt nie będzie już zwracał uwagi na to, że dana osoba próbuje zmienić zeznania. Bardzo dobrze wiedzą o tym pracodawcy i dlatego wykorzystują to bez namysłu.

Zresztą to nigdy nie jest wykorzystywanie ponieważ pracownik godzi się właśnie na takie warunki. Co prawda nikt nie pyta go o to czy chce podpisać umowę ani nikt z takim dokumentem się do niego nie zgłasza ale pracownik powinien mieć świadomość, że tego typu dokument mu się należy. Jeżeli zatem podejmuje pracę bez podpisania umowy to niejako zgadza się właśnie na takie warunki. A więc liczy się z tym, że nie będzie miała prawa do takich świadczeń jak na przykład odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek w Polsce. Ludzi, którzy wyjeżdżają poza granice kraju w poszukiwaniu pracy nie są przecież dziećmi. Świetnie znają realia a także przepisy jakie obowiązują. Faktem jest, że wyjeżdżają do innego kraju jednakże pewne kwestie są bardzo uniwersalne i takie same w całej Europie a nawet na świecie. Jeżeli ktoś rozpoczyna pracę to powinien podpisać stosowną umowę. Jeżeli tego nie robi to po prostu pracuje nielegalnie. A jeżeli pracuje nielegalnie to nie należy mu się odszkodowanie dla obcokrajowca za wypadek w Polsce ale nie wykluczone, że mógłby dostać odszkodowanie w Niemczech.Zasady, które bardzo łatwo zrozumie i które znają wszyscy. Jeżeli nie wszyscy się do nich stosują to świadczy to o tym, że po prostu w nosie mają przepisy prawa. A jeżeli tak się dzieje to wszelkie sankcje wobec takich osób są w 100% słuszne. Nawet nie ma sensu w takiej sytuacji litować się nad poszczególnymi osobami. Nawet Ci, którzy doznają uszczerbku na zdrowiu są tak naprawdę sami sobie winni. Jak możemy współczuć osobom, które z powodu własnej głupoty narażają się na takie niebezpieczeństwo. Oczywiście można przyjmować argumenty, że cała ta sytuacja jest wynikiem rozpaczy i beznadziejnej sytuacji jaka panuje w ich ojczystym kraju. Jednakże z drugiej strony czy te osoby nie zastanawiają się nad tym, że ryzykują nie tylko swoje zdrowie i życie ale przede wszystkim przyszłość całej swojej rodziny? Jeżeli jedyny żywiciel nie będzie zdolny do pracy to i cała rodzina znajdzie się w sytuacji wręcz beznadziejnej. Takie są fakty i nie ma sensu z nimi polemizować. Oczywiście należy współczuć ludziom, którzy żyją w ubóstwie i należy przede wszystkim dokładać wszelkich starań aby nieść im pomoc ale pod żadnym pozorem nie można akceptować pewnych zachowań. Co więcej tego typu postawy należy z całą stanowczością tępić. Niestety wszyscy dobrze wiemy, ze realia w naszym kraju są zupełnie inne. Nie ma szans na zlikwidowanie tego procederu dopóki opłaca on się pracodawcom. To właśnie oni najwięcej zyskują zatrudniając ludzi bez umowy. Oszukują bowiem nie tylko te osoby ale także skarb państwa.